Baňkování

Máte ztuhlé svaly, bolí vás hlava, záda či klouby, prostě se cítíte jako »zbití«? Vaše tělo volá po jediném - odpočinek, uvolnění, relaxace! Nebojíte-li se experimentovat, zkuste tak trochu jinou masáž - baňkování!

Jako staří Číňané...

...i vy můžete ulehnout na masážní stůl a nechat očistit a zregenerovat své tělo. Baňkování je starobylá metoda známá více než pět a půl tisíce let. Zmínky o jejím používání nalezneme už v Mezopotámii, u starých indiánů, ale i v jiných koutech světa. V Číně se tato metoda používala po tisíciletí a znal ji i římský lékař Galénus. Použití baněk má dvojí účinek. Jednak se z těla odplaví potními žlázami a lymfatickým systémem všechny nečistoty, tkáň se výborně prokrví, dochází k pročištění krve a zlepšení krevního oběhu. Zároveň dojde při masáži k uvolnění ztuhlých svalů a k odstranění bolesti. Baňkování se může kombinovat například s prohřívacími zábaly, masírování jednou baňkou či jejich přikládáním na konkrétní akupresurní body.

Modřinka sem, modřinka tam - ale ta úleva!

Už jste viděli podobnou masáž na obrázku a máte strach z modřin? Ty sice mohou na těle zůstat (zvláště při aplikaci, kdy se baňky nechají stát), ale během pár dní zmizí. Málokterá metoda však docílí tak intenzivního prokrvení masírované tkáně a ta úleva...Samozřejmě není nejvhodnější jít na terapii například v létě, když chcete druhý den vyrazit k vodě. Málokteré plavky by asi červená záda schovaly.

Hlavní je podtlak!

Toho se v baňce (kouli ze skla) dosáhne přiložením hořícího tamponu k hrdlu koule, která se drží dnem vzhůru. Teplý vzduch uvnitř se rozpíná a trocha ho unikne ven. Baňka se rychle přiloží na kůži, kterou podtlak vtáhne dovnitř. Pokožka se prudce prokrví a zčervená. Doba působení je individuální, ale jedná se zhruba o 5 - 20 minut. Možná tomu nebudete věřit, ale budete se potom cítit jako znovu zrození.

Co všechno lze baňkovat?

Vyvarovat této procedury by se měli hlavně lidé trpící trombózami, křečovými žilami, gangrénami a aneurysmy (vždy v místě výskytu těchto nemocí) a samozřejmě osoby léčící si otevřené rány či hnisavé infekce.

Tipy na baňkování:

•šíje - pomáhá odstranit bolesti hlavy, oddálit migrénu, uvolnit svalstvo v této oblasti

•bederní páteř - uvolní bolesti zad, pomáhá při bolestivé menstruaci a při potížích s ledvinami

•hrudní páteř (masíruje se zezadu i zepředu) - pomoc při suchém kašli, může ale ulevit i když vás trápí astma, záněty průdušek a jiné obtíže spojené s kašlem

•podbřišek - zaměřte se na něj při problémech s močovým měchýřem, častých zánětech a bolestivé menstruaci

•loket - přiložení baněk je účinné při různých bolestech - např. tenisový loket

•kyčelní kloub - při zánětech, různých bolestech a onemocněních kyčelního kloubu je dobré aplikovat baňky přímo na postižený kloub

•koleno - při bolestech kolena opět nechte přikládat baňky na kolenní kloub